ďťż
 
Pryskanie zboża na chwasty w jesieni jakie środki polecacie??
Zobacz w‘tek
 
Cytat
I szatan może cytować Pismo. Herbert George Wells
Indeks Przodek xD Piłka nożna Hydraulika
 
  Witamy

Pryskanie zboża na chwasty w jesieni jakie środki polecacie??
Tak jak w temacie. Czy ktoś z Was pryskał zboże ozime na chwasty w jesieni?? Jakie środki polecacie na taki zabieg i czy to się w ogóle opłaca, czy nie trzeba później na wiosnę robić jeszcze raz powtórki.

Ja chciałbym opryskać swoje zboża które zasieję (pszenica, pszenżyto i jęczmień) na chwasty jeszcze w tym roku, późną jesienią. Jaki oprysk mi polecicie??

I co powiecie na środek o nazwie GOLD 450 EC

http://www.rokita-ag...cts/Gold_450_ECPrzyłaczam sie do pytania kolegi.Czym pryskac powschodowo na chwasty.Może Lintur 70WG + Arelon Dyspersyjny 500 SC(na miotłe)??

pszenica pszenżyto żyto
15g glean( lub maczugi) + 0,75l legato plus ( lub snajper lub cougar) jak ktoś sieje buraki lub ziemniaki można 5 - do max 10g glean + 1,5l legato plus;
10g glean + 2 - 3 litry stomp lub maraton
jęczmień
1, 25 - 1,5 l legato lub cougar
2- 2,5 l pelikan plus
mieszaniny zwalczą miotłę perz zostanie.
perz wiosną środki atrribut lub apyros- duże koszta ( jak perz to tylko glifosat )
Pryskanie jesienią to podstawa -ważny czynnik dla powstania wysokiego plonu. wiosną trzeba czasem poprawiać( zależy od pogody, kultury pola, rodzaju gleby) ale to tylko korekta a nie walka z dżungla.

@SOKOL a powiedz czy ten oprysk zwalczy miotłe i perz?jak mozesz napisz jakie koszty tych środkow na/ha ?

maczuga nie ma rejestracji w pszenżycie

10 l legato 789 zł brutto Maczuge mam z zeszłego roku bodajże kosztowała 160 zł za 100 g glean zawsze w okolicach 190 zł brutto.
Koszt pryskania 0,75l Legato + 15 g maczugi ok 80 zł ( vatowiec)
Maczuga mimo że nie ma rejestracji w pszenżycie to można śmiało pryskać.Dodatek maczugi bądź gleanu doskonale niszczy samosiewy rzepaku a także wspomaga działanie partnera w zwalczaniu innych chwastów. pryskać w fazie 3 liści zbóż.

Oprócz Gleanu i Maczugi jest jeszcze jeden środek z identyczną substancją czynną i podobno najtńszy ok.135 zł/100g, o nazwie handlowej Agrosulfuron 750 WP,ma on rejestrację w tych samych uprawach co Glean.O ile pamiętam jest w formie proszku ,a nie drobnych granul i gorzej go dozować.

jak sądzicie-będzie się opłacać pryskanie pszenżytka jesienią, jeśli po żniwach był roundup na perz? czy może lepiej poczekać do wiosny i opędzić sie za jednym zamachem od dwuliściennych-dodam że miotła raczej nie wytępuje.

Nie ryzykuj i zastosuj Glean lub jeszcze tanszy generyk tego preparatu.Koszt oprysku 1 ha to ok. 30-40 zł/ha i będzie mniej kosztowny jak najtańszy środek na dwuliścienne wiosną.Ryzyko pojawienia się miotły jest poważne ,a wiosną walka z nią dużo bardziej kosztowna.Glean załatwi ci większość chwastów ,jeśli nigdy go nie stosowałeś i nie występuje zjawisko odporności na niego ,nie żałuj i pryskaj.20 g/ha w takim przypadku spokojnie wystarczy.

a jak ma wiosnę z 2liścinnymi?-czy ten środek akumuluje się w ziemii i zadziała na wschodzące wiosną chwasty, czy jest podobny np do glifosatu, gdzie atakuje tylko przez kontakt z powierzchnią rośliny? wiadomo przecież ze wszystkie siewki nie wzejdą na jesieni, dodam, ze głównie muszę walczyć z przetacznikami;/

Glean i generyki zalega stosunkowo długo w ziemi.Nie ma obawy o jakiś wiosenny atak chwastów.Prawidłowo wykonany oprysk jesienią zabezpieczy uprawę do czasu zbioru.Problemem moze być jedynie burak jako roślina nastepcza i to w wypadku gleb o odczynie zasadowym.W takich warunkach zaleganie gleanu trwa długo i może mieć ujemny wpływ na ich plon.Pozostałe rośliny następcze przy stosowaniu jesiennym dają radę.

heh-więc były to złoty środek na chwasty w moich oziminkach, muszę dokładnie poczytać jakieś instrukcje stosowania-chodzi mi o spektrum działania. w tym roku na wiosnę(właściwie to był już maj, bo zanim się zboże posieje, pyry posadzi ...;) stosowałem chwastox extra 300sl, niby zwalczył coś tam ale dopiero po miesiącu było widać efekty, nie byłe ogólnie z niego zadowolony, chciałem pryskać nawet drugi raz, więc na jare poszedł granstar;]

glean , maczuga, helm sulfi, agrosulfuron zawierają chlorosulfuron działanie 90 % doglebowo 10 % nalistnie czas działania 2 tygodnie - nie zwalczają przetaczników.
Miotła raczej nie występuje heh zrób doświadczenie i raz nie popryskaj zobaczysz czego będzie najwięcej.
jak chcesz pozbyć się przetaczników pryskaj glean + legato lub ich generykami dobre działanie mają także stomp( sama pendimetialina) , maraton (pendimetialina+ IPU) czas działania 10 tyg i expert met lub expert 60 WG - bardzo wcześnie stosować.
Stomp i maraton dobrze pomieszać z glean lub generykiem( tak jak w przypadku legato) ze względu na samosiewy rzepaku i ogólne wzmocnienie działania herbicydu.
Jeżeli zastosujesz sam glean lub jego generyk na jesieni na wiosnę jak najszybciej pryskaj aurorą
( przetaczniki i przytulia). Stosowanie samego gleanu bez mieszania jesienią przynosi także b. dobre efekty.
Problem chwastów w zbożach ozimych i rzepaku ozimym należy rozwiązywać jesienią to jedyny słuszny termin wiosną co najwyżej korekta( chwatox itp ).

Pozdrawiam Sokol

wezcie pod uwage ze w gorach moze nie zdazyc opryskac przed zima,przy terminach siewu normalnych to realnie mozna pryskac gleanem koniec pazdziernika poczatek listopada a wtedy to juz moze byc w gorach zima,chyba ze semos jest goralem nizinnym jak ja-widzi gory przez okno,pare kilometrow dalej i paredziesiat metrow w gore a zniwa 2 tyg pozniej.
zastanawialbym sie nad opryskiem bezposrednio po wschodach.

a ja jednak dalej będę się upierał że u mnie miotła nie występuje-bo chwastoź jej nie bierze a nie pamiętam by konserwatywny tata pryskał zboza czyms innym:lol:

w jakich dawka zmieszć glean lub agrosulfuron + stomp czy może maraton ?

10 g glean + 2- 2,5 l stomp; 10 g glean +2,5-3 l maraton zmieszać z tym który taniej wyjdzie.

ok, wielkie dzięki

Jaka Dać dawke Glean + czegoś na samosiewy rzepaku?
I jak to cenowo wyglądają te opryski?

właśnie tego się boję, że nie zdążę przed zimą. Zboże sieje dzisiaj. Jakiej musi być wielkości abym mógł zastosować na jesieni Glean?? I czy ten Glean zwalczy mi przytulie, bo u mnie tego najwięcej.

Litości panowie litości.
Do Eryko właśnie Glean jest na samosiewy rzepaku działanie rewelacyjne.
do semos faza 3 liści zbóż. Przytulie zwalczy DFF w legato Glean jej nie bierze lub pendimetalina w Maratonie.

Do modów zamknijcie ten temat bo nie zdzierżę!
Pozdrawiam Sokol

A ja mam pytanie trochę z innej beczki, co można zastosowac na miotłę zamiast gleanu? Już od kilku lat stosowaliśmy glean zaraz po siewie ale ostatnio efekty jego działania były średnio zadawalające. Obawiam się, że chyba miotła się uodparnia. Dodam, że zawsze stosowałem dawkę średnią z zakresu zalecanego na opakowaniu.

Sokol już nie może znieść tematu (:
To zapytam dobijająco, jak dam 10g Glean i 3 litry Maratonu na hektar w pszenicy i pszenżycie w fazie 3 liścia to będzie ok? Wiosną nie nie będzie trzeba poprawiać ? Wszystkie ważniejsze, zagrażające chwasty zostaną wyniszczone?

Ja pyle odrazu na drugi dzien po siewie Gleanem i daje 20 gramow na hektar, tak ze az perzyk jak gdzies sie znajdzie jest przypalony.

jarekw na miotłę IPU czyli protugan lub CTU np Lentipur Flo ale najlepiej jak pomieszasz glean bądź jej zamiennik z legato lub cougar bo jest o wiele szersze spektrum działania i pewniejszy efekt a cena do zaakceptowania.
LeF będzie ok wszystkie najważniejsze chwasty będą zniszczone. co do poprawek gwarancji nie daję jednak jeżeli masz pole w dobrej kulturze, mało chwastów, struktura drobnogruzełkowa a gleba wilgotna podczas zabiegu obejdzie się bez poprawek. jeżeli zdarzy się poprawka to tylko przytulie dobić trzeba jakimś najtańszym środkiem np chwastox.
Kobra 89 Glean to świetny środek bardzo bezpieczny dla zbóż pod warunkiem że nie ma mrozu.

I jeszcze jedno dotrzymywać optymalnych terminów pryskać przy dobrych warunkach i stosować zalecana ilość wody na ha znam takich czarodziei że takim starym opryskiwaczem chyba termit 400l pryskają 5 ha, osobna kwestia struktura gleby i wyrównane wschody b.ważne!!!

Glean można pryskać po siewie jak masz wilgotną glebę oprysk po siewie lepiej działa na miotłę. jednak ja zalecam po wschodach roślin zwłaszcza w mieszaninach.Wybór zależy od ciebie Eyrko

Cena Glean 195 zł brutto
Maczuga 145 brutto
Lentipur 5l - 140
Protugan - nie pamiętam
ceny z dzisiaj

Glean-em pryskac najlepiej odrazu po siewie?

Jaka jest cena:Glean i jaka Maratonu?

Widziałem na allegro Glean 100g za 230zł.
Wszystko ok tylko,że u mnie w kuj-pom to ciężko o wilgotną glebę, teraz to raczej pył- tak sucho jest. Miejmy nadzieję, że popada, zboże wzejdzie to wtedy będą odpowiednie warunki na oprysk herbicydem.

Pryskał ktoś Granstarem na jesień? Wiem że nie ma rejestracji ale może działać tak jak trza.

SOKOL piszesz, że Glean nie zwalcza przytuli a wg instrukcji przytulia jest wrażliwa na działanie Gleanu

http://www2.dupont.c...y/Glean75WG.pdf

Ja sie przybieram w piatek pylic, jutro bede sial i niby we czwartek ma byc deszcz wiec pogoda bedzie elegancka. I powiem ze efekty po jesiennym a wiosennym oprysku sa chorendalne. Podzielilem w tamtym roku pole na polowe i na jesien jedna polowe spylilem doglebowo (po siewie), a drugą połowę na wiosne, to tam gdzie spylilem na wiosne to miotły od groma było, a po jesiennym ani chabru ani miotły. Natomiast odnośnie Gleanu, dobrze nie pylic tym samym srodkiem co roku na tym samym kawalku bo ziele sie uotparnia - spraktykowane.

Ja też jestem omylny i mam małe doświadczenie (wiek 24lata).Jednak zostanę przy swoim że dzianie glean na przytulie jest więcej jak niewystarczające. Prosiłbym o wypowiedz kogoś bardziej doświadczonego i obytego.

a To że poszukałeś informacji i podjąłeś polemikę jest godne pochwały. rada dla Ciebie podchodź z umiarem do ulotek informacyjnych reklam i sponsorowanych artykułów opieraj się na własnych spostrzeżeniach, doświadczeniach i fachowych artykułach np top agrar itp.

Wybór odpowiedniego środka to najłatwiejsza rzecz w pozbyciu się chwasta.
Kobra 89 glean stosowany na wiosnę nie zwalcza miotły wogle; mimo że chaber jest średnio wrażliwy a przytulia mocno wrażliwa na działanie środka to lepiej bierze chabra( ale też w 100% nie zwalczy) przytulie przepuszcza.

Z tą przytulią to nie wiem jak to jest bo u mnie takiego zielska nie ma, co najwyzej rumian-haber-miotła, to moi najgorsi wrogowie w oziminie.

Ja zastosuje najprawdopodobniej IPU i Diflufenikan. Pryskał ktoś z Was taką mieszanką? Prosiłbym o wskazówki/ uwagi/sugestie :)

a czy mieszanka Glean i Legato zabije mi przytulie raz na zawsze?? I jaki jest koszt 1l Legato?


Pryskał ktoś Granstarem na jesień? Wiem że nie ma rejestracji ale może działać tak jak trza.
Przedstawiciel BASF polecał Granstar w mieszaninie z Maratonem na chabra.

ja przeważnie stosuje exspert 60 WG, dobrze działa na miotłę i niszczy niektóre dwuliścienne.
tutaj opis Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Etykiety E-F
moim zdaniem nie ważne co by człowiek zastosował to i tak na wiosnę jest poprawka wiec nie ma co inwestować w konkretny oprysk na jesieni, ja przeważnie miałem problem z fiołkiem, więc expert na jesieni a na wiosnę granstar strong lub jakiś generyki do zmieszania.
glean nie stosuje ze względu na działanie następcze.

semos nie ma oprysku który na zawsze zniszczył by jakiś chwast, jak się nasiało to będzie wschodzić intensywnie przez co najmniej 10 lat.

wiem, że nie pozbędę się chwasta raz na zawsze ale chciałbym zastosować taki środek aby nie było na wiosnę poprawek.

Dlatego bardzo chciałbym uzyskać odpowiedź czy mieszanka Glean i Legato zabije mi przytulie raz na zawsze?? I jaki jest koszt 1l Legato?

@semos
U mnie litr Legato kosztuje około 80 zł.

Ja mam zamiar spróbowac mieszanki Maczuga + Stomp 330EC zaraz po siewie (Maczuga 100g kosztuje u mnie 160 zł a Stomp 5l kosztuje 150 zł, wszystkie ceny brutto.

Helm Sulfi(generyk Gleanu) 149zł za 100g. Za 6l Protuganu zapłaciłem 160zł. Jakoś to pomieszam, czekam na propozycje proporcji na 1ha.


Helm Sulfi(generyk Gleanu) 149zł za 100g. Za 6l Protuganu zapłaciłem 160zł. Jakoś to pomieszam, czekam na propozycje proporcji na 1ha.

1,25L Protugan + 0,125 Legato + 10g Helm Sulfi ( miotła , przetaczniki,fiołki, chaber, przytulia, maki, jasnoty, rumiany, samosiewy rzepaku)
Nie stosować w jęczmieniu ozimym.

Jeśli w jęczmieniu to zamiast Helm Sulfi dodać taka sama dawkę granstaru lub zrezygnować z trzeciego środka ( granstar podziała tylko na chwasty które już wzeszły)

Jeśli mieszanka stosowana z Helm Sulfi opryskiwać od fazy drugiego liścia właściwego. Jeśli bez Helm Sulfi stosować od siewu do końca wegetacji jesiennej.

Dzięki! Moim wrogiem jest miotła i chaber. Ten ostatni, w szczególności, mocno dokucza i wiosną powtórnie drenuje kieszenie.

W jakim czasie po siewie można pryskac zasiewy generykami gleanu (Maczuga)? Zboże siane w sobotę, czy jutro nie będzie już za późno na oprysk? (wczoraj zbyt duży wiatr był a dzisiaj padał deszcz).

Jeśli chodzi o glean to ja bym odradzał oprysk bezpośrednio po siewie. Kiedyś zrobiliśmy test i część pola wypryskalismy przed wschodami a część po. Okazało się, że oprysk osłabia troche wschody. Od tamtego czasu pryskamy tylko po wschodach od fazy 3 liści. Co do deszczu to w oprysku doglebowym nie przeszkadza. Nawet lepiej jest opryskać na wilgotną ziemię. Moim zdaniem lepiej się wchłania w glebę. Przy bardzo suchej ziemi może znosić środek razem z kurzem, pyłem.
Odpowiadając na pytanie ja radzę poczekać i oprysk zrobić po wschodach.

pozdrawiam

Jak chcesz pryskać doglebowo to najlepiej żeby gleba była wilgotna ja staram się pryskać tak jak kolega wyżej pisze od fazy 3 liści i zawsze na wilgotną glebę.

Jak rozumiec to osłabianie wschodów? Wschody są słabsze ponieważ częśc ziarna traci zdolnośc kiełkowania czy może wschodząca roślina jest słabsza i wtedy widac tą różnicę?
Nawiasem mówiąc, na jednym polu będe mógł to sprawdzic, bo trochę opryskaliśmy zaraz po siewie, a resztę opryskam dopiero po wschodach.

Dzięki za odpowiedzi!
Pozdrawiam

Roślinka jest jakby słabsza i wschody trwają dłużej.

a czy mogę opryskać (jeśli tak to jaki środek zastosować a jaki stanowczo wykluczyć) pole na którym planuje na wiosnę wykonać wsiewkę koniczyny czerwonej. Do tej pory pryskałem na wionę Aminopielikiem i po 2-3 tyg. robiłem wsiewkę. A teraz chciałbym załatwić chwasty w zbożach na jesień

Czy 8 gram Glenu i 2 litry Lentipuru to dobra mieszanka?
Koszt ok. 70 zł/ha.

a ja mam pytanie z innej beczki co sie stanie ze srodkiem zastosowanym na jesien w oziminach na 5 i 6 klasie czyli na " piasku " czy nie wypłucze go w głab gleby i straci on siłe działania zbyt szybko ? chce zastosować 3.5l maratonu + 5 gram gleanu tak mi doradzili w sklepie. bede pryskał 4 klasy i o nie sie boje ale co z 5 a nawet 6 klasą czy to ma sens ? gleanu niby nie wolno stosować na glebach piaszczystych no ale taka mała dawka chyba nie zaszkodzi ? oprysk powschodowy co wy na to?

Ja w sobotę pryskałem jęczmien Expert met 56 WG na mokra glebe i po ok 2 godzinach padał deszcz. Czy to nie szkodzi działaniu no i czy w ogóle ten środek jest dobry. Pierwszy raz wykonuje zabiegi te jesienią?

Expert Met to jest killer na miotłe czyli bardzo dobry środek, na dwuliścienne trzeba coś domieszać.

na dwuliścienne to popryskam wiosną

Dodaj Pelikana po 0,1 i może wiosną będziesz miał spokój, jak będzie normalna zima.
Expert met 0,25 + Pelikan 0,1 = 66zł netto

Ja polecam Lentipur może jest drogi ok 50zł(przy dawce 2l na h) na ha. ale skuteczny i można stosować do temp. -3 stopni. Pozdrawiam.

Ja zasiałem pierwszy raz pszenicę ozimą Tonacje i chce teraz opryskac i miec spokój aż do zbiorów. U mnie na polach najwięcej jest fiołka polnego, chabru, przytuli i perzu. Czym najlepiej opryskac? Myślałem o Maratonie w dawce 5l na ha co o tym sądzicie?

Chciałbym zapytac jak to jest z opryskami powschodowymi, minaowicie, jak wszyscy wiemy pogoda w chwili obecnej nie przypomina wczesnej jesieni i nocą są przumrozki. Czy wykonanie oprysku na pszenżyto i pszenicę, ktróa jest w fazie drugiego liścia ma sens przy takiej pogodzie jak teraz?Dodam, że pryskałbym Maczugą w dawce ok. 22g/ha.

Mam pytanie na temat oprysku jesiennego pszenicy i pszenżyta. Późne wschody i opady nie pozwoliły opryskać zbóż ozimych. Czy teraz jeszcze można opryskać pola? Czy nie jest za późno? Jakim środkiem? Chciałem zastosować Cougar. Proszę o radę :rolleyes:

daj lepiej lentipur flo 2 l i 10 g gleanu bądź jego generyka na tak późny zabieg nic lepszego nie wymyślisz

Też mam taki problem że przegapiłem a raczej pogoda niepozwoliła i zostało pare ha niepryskane
i ciągle mam zamiar jeszcze prysnąć Cugar+Glin ale musi przymarznąć lekko bo zaa mokro.

Ale u mnie na tym polu mają być buraki. Czy dodatek Gleanu nie uszkodzi wschodów buraków?

Jest jakiś oprysk którym można pryskac na jesien odrazu po wschodach nie czekając do fazy 3 liści??

Jest taki środek nazywa się Maraton ale teraz może być już za późno, można go stosować przed wystąpieniem przymrozków do -20C

Ja tydzień temu opryskałem 3 ha pszenżyta. Zobaczymy czy podziała. Nigdy nie pryskałem na jesieni.

Mam zakupioną Maczuge ktora mozna pryskac od fazy 3 lisci.i chyba i tak bede musiał poczekac bo woda stoi na polu. ;[ ;)

Przyszedł czas na relacje i wnioski glean 15 g + legato plus 0,75l - chwasty zostały tylko wspomnieniem z jednym małym wyjątkiem. na działce którą od niedawna użytkuje ( 1 rok owies mustang 0,5l, 2 rok rzepak butisan star 2,5 l obecnie pszenica z zabiegiem glean + legato) zauważyłem miejscowe występowanie dymnnicy pospolitej( w atlasie chwastów jest adnotacja że jest gatunkiem wskazującym na wysoką sprawność roli wiec nawet się cieszę).
Stosowanie gleanu bądź jego generyków w okresie przymrozków w pełnych dawkach 20 - 25 g to nieporozumienie. Wszystkie sulfynomoczniki mają negatywny wpływ w razie przymrozków. Macie tyle przykładów w tym temacie i środków i ich mieszanin ale nie trzeba kupić maczugę poczekać aż nie będzie dało się wjechać w pole i aż wystąpią przymrozki a później udawać głupa że źle doradzili ludzie trochę rozsądku i takiego wyczucia. Na przymrozki polecam jedyny słuszny środek czyli CTU ( Lentipur Flo ( niektóre odmiany nie przepadają za nim) .
Dlaczego najlepiej stosować herbicydy od fazy 3 liści? - Są 2 najlepsze momenty na odchwaszczanie plantacji
1 bezpośrednio po siewie do powiedzmy 3 dni po siewie
2 od fazy 3 liści do końca wegetacji jesiennej z tym że opryskanie w fazie 3 - 5 liści daje nam pewność że chwast zostanie zniszczony bo chwast jest mały , wrażliwy, słaby.
Roślina od fazy kiełkowania do fazy 3 liści odżywia się z ziarniaka zastosowanie w tym terminie herbicydów zawsze wpłynie negatywnie na rozwój rośliny ( w mniejszy bądź większy sposób. Roślinka nie dość że musi się przestawić z odżywiania z ziarniaka na korzeniowe to jeszcze ma rozłożyć substancję aktywną z herbicydu. Stosowanie herbicydu od fazy 3 liści nie jest tożsame z tym że jak znajdziemy na polu 1 roślinkę z 3 liśćmi to zaczynamy pryskać. Większość powinna być w fazie 3 liści a pozostałe w późniejszej tzn 4.( chyba że macie superwyrównaną plantację).

Co do rzepaku nie widzę różnicy między dawką 2,5 litra a 2 litry Butisanu star ( różnica w kosztach 45 zł ) stosowałem 5 - tego dnia po siewie, za rok pryskam wszystko dawką 2 l( 183 zł/ha).

pozdrawiam Sokol

Ogólnie stosowanie gleanu i jego generyków (niezależnie od terminu)to nieporozumienie. Zwłaszcza na glebach w wysokiej kulturze czy sprawności. Zresztą sam to zauważyłeś.
Chyba że na glebach gdzie rośnie tylko żyto.

Jeśli chodzi o przymrozki, to lepiej od chlorotoluronu CTU spisuje sie izoproturon IPU. Dziś tego nie ma w zaleceniach (związane to jest z naszym wstąpieniem do unii - ochrona środowiska) ale kiedyś zalecano go stosować na zamarzniętą ziemię i wystarczała dawka 2l/ha.

@deer, czy mógłbyś trochę rozwinąc swoją wypowiedź? Chodzi mi o stosowanie gleanu i jego generyków, sprawnośc gleby i z czego wynika to nieporozumienie w takim przypadku?

Pozdrawiam

Najkrócej rzec ujmując:
- im wyższe pH tym dłuższe zaleganie chlorosulfuronu,
- im bardziej sprawna gleba tym lepszy kompleks sorpcyjny a co za tym idzie dłuższe zalegania subst. aktywnej
- problem z następstwami
- działanie niekorzystnie na mikro florę i mikro faunę glebową - najprościej rzecz ujmując zabija zycie glebowe

A mogę zadać głupie pytanie?

A czy sprawne gleby nie charakteryzują się też prawidłową zaw. próchnicy itp. co znacznie przyspiesza rozkład s.a.? Czy w glebach słabych, ubogich w subst org. szybcjej s.a. będą rozkładane?W ulotce znalazłem inf. że nie należy sosować go na piaskach, dosłownie tak było napisane. Czy może chlorosulfurony są jakies szczególne?

Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie.

Akurat przez to chlosurfulon dłuzej zalega. A na piaskach nie zalecaja bo się szybciej rozkłada i przez to słabsze dzaiłanie na chwasty.


Ja tydzień temu opryskałem 3 ha pszenżyta. Zobaczymy czy podziała. Nigdy nie pryskałem na jesieni.

Pryskałem opryskiem Legato 600 SC. Ktoś tym pryskał kiedyś?? Jaki efekt??

Przy braku płodozmianu problem może stanowić owies głuchy i ostrożeń.
Poza tym nie mam zastrzeżeń do działania tego chwastobója.


Jeśli chodzi o przymrozki, to lepiej od chlorotoluronu CTU spisuje sie izoproturon IPU. Dziś tego nie ma w zaleceniach (związane to jest z naszym wstąpieniem do unii - ochrona środowiska) ale kiedyś zalecano go stosować na zamarzniętą ziemię i wystarczała dawka 2l/ha

Coś ci się pomieszało.
Jeżeli chodzi o przymrozki to jedynym przeciwwskazaniem dla CTU jest zamarzanie cieczy roboczej :)
Chociaż ma jedną bolączkę z tmp. nie można stosować powyżej 20 st C
Z CTU uważajcie na nadwrażliwości odmianowe pszenicy.

IPU + przymrozek = katastrofa

Czym pryskacie na chwasty w pszenicy ozmiej na wiosne?

Atribut 60g + Granstar 20g
Apyros 15g + Chwastox extra 1,5l


comp
przerabianie zwykłej dmuchawy na na ssąco tłoczącą czy da sie przerobic zwykłą dmuchawe do zboza na ssąco tłoczącą?Czy moge zastosować antywylegacz na zboża ozime gdy mają ponad 45cm proszę o rady!!!!Co zrobic ze scierniskiem???? czym pryskac sciernisko??systemy rozładowywania zboża z przyczepy jak zmodyfikowac sztywna przyczepe aby sypac do dmuchawy?Insektycydy do opryskiwania rzepaku Oprysk rzepaku na insekty - jesieniąNiemieckie dmuchawy tłoczące do zboża . Czy to prawda, że te dmuchwy są wydajniejsze od polskich???który sposób siewu żboża jest lepszy ??? Problem z odpaleniem SEUSA wazne!!! PROSZę O POMOC! ECS L7VMM2(3PCI,1CNR,2DIMM,audio,video)
Cytat

Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie. Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916)
A mensa et thoro - od stołu i łoża (separacja małżeństwa). (separacja małżeństwa). (separacja małżeństwa)
I mędrzec morze się pomylić.
DIABEŁ jest optymistą, o ile sądzi, że może ludzi uczynić gorszymi. Karl Kraus
I w którym momencie sięgnąć po żyletkę, by nie rozśmieszyć samego siebie?

Valid HTML 4.01 Transitional

Free website template provided by freeweblooks.com