ďťż
 
Jaka kiszonka jest najlepsza
Zobacz w‘tek
 
Cytat
I szatan może cytować Pismo. Herbert George Wells
Indeks Przodek xD Piłka nożna Hydraulika
 
  Witamy

Jaka kiszonka jest najlepsza
Z czego waszym zdaniem jest najlepsza kiszonka. Chodzi mi oto po jakiej kiszonce krowy doją najlepiej a po jakiej przyrastają na wadze.Mi się zdaje ze najlepsza jest kiszonka z kuku po niej krowy dają znacznie więcej mleka :)

Tu nie jest ważna tylko kiszonka ale i odpowiednie dawkowanie jaj. Tak aby zapewnić krowie wszystkie potrzebne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach.

Najlepsza kiszonka jest z kukurydzy i też jest bardzo dobra z lucerny moim zdaniem po tych kiszonkach krowy najlepiej doją, ale bez dodatku pasz pełnoporcjowch możemy tylko pomarzyć o dobrych wydajnościachA moim zdaniem jest najlepsza sianokiszonka z koniczyny z trawa albo z lucerny. Tylko jest jedna wada a mianowicie spore koszty wyprodukowania jednej belki :mellow:

Moim zdaniem po kiszonce z kuku krowy przyrastają na wadze a po sianokiszonce czy po kiszonce z owsa dają trochę więcej mleka.

Kiszonki ze zbóż to według mnie typowy zapychacz. Miałem takie z żyta i z mieszanki. Jedzą bo muszą a mleka z tego mało. Najlepsze na sianokiszonki to trawy z wsiewkami motylkowych -lucerna i koniczyna czerwona


A moim zdaniem jest najlepsza sianokiszonka z koniczyny z trawa albo z lucerny. Tylko jest jedna wada a mianowicie spore koszty wyprodukowania jednej belki :mellow:

Dlatego ja robię w pryzmie i koszt to ze 2 wiadra ropy ;p

wojtas ja miałem z mieszanki zbożowe i trawy razem. Rewelacji nie widzę. Teraz planuje dodać jeszcze jakieś strączkowe aby było więcej białka.

CHALLENGER koszt jednego balota wyniósł mnie 18 zł. Ja kiszonkę robię w specjalnych workach.


Tu nie jest ważna tylko kiszonka ale i odpowiednie dawkowanie jaj. Tak aby zapewnić krowie wszystkie potrzebne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach.

Aby zapewnić krowie wzystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach trzeba im podawać zarówno pasze energetyczne (kiszonka z kukurydzy) jak i białkowe (kiszonki z trawy, lucerny). Oczywiście w samych paszach objętościowych nie będzie wystarczającej ilości składników pokarmowych dla wysokowydajnych krów, więc musimy dodać pasz treściwych.


Najlepsza kiszonka jest z kukurydzy i też jest bardzo dobra z lucerny moim zdaniem po tych kiszonkach krowy najlepiej doją, ale bez dodatku pasz pełnoporcjowch możemy tylko pomarzyć o dobrych wydajnościach

Nie ma czegoś takiego jak "pasza pełnoporcjowa" dla bydła no chyba, że TMR.

Podsumowując; nie można powiedzieć, że kiszonka z trawy jest najlepsza albo, że najlepsza jest z kukurydzy bo każda z nich ma jakąś role i powinny być mieszane w dawce pokarmowej takie i takie. Również kiszonki ze zbóż (GPS) spełniają swoją rolę w bilansowaniu włókna w dawce pokarmowej.

Ja swoim krowom daje 2 razy dziennie kuku i 2 razy kiszonkę z owsa

A zapytam w tym temacie ;) .

Czy kukurydza siana po poplonie ze zbóż, jest dużo gorsza od sianej w plonie głównym?

Jeśli tak, to pomimo uzyskania gorszej kukurydzy, warto siać poplony na kiszonkę?

Ja na polu którym sieje kuku zawsze po podorywce sieje poplon potem wpuszczam krowy żeby go zjadły. Jak krowy zjedzą to orze to pole pod żyto a jak przychodzi czas by zasiać kuku to z tego żyta robię kiszonkę wale gnój pod kuku, orze i sieje kuku.

Ja też tak robię. Jeśli jest susza to kukurydza w plonie głównym jest lepsza, ale jeśli wiosną jest bardzo długo zimno to nawet chyba lepiej po życie wygląda. Sens takiej uprawy jest zwłaszcza przy bydle opasowym, bo dla krów żyto nie jest najlepszą kiszonką, ale ja zakiszam żyto z trawami - więcej białka, mniej włókna.


A zapytam w tym temacie ;) .

Czy kukurydza siana po poplonie ze zbóż, jest dużo gorsza od sianej w plonie głównym?

Jeśli tak, to pomimo uzyskania gorszej kukurydzy, warto siać poplony na kiszonkę?


U nas w zeszłym roku kukurydza po poplonie lepiej wyszła niż siana wcześniej w plonie głównym

A dla krów mlecznych najlepsze są kiszonka z kukurydzy + kiszonka z mieszanki traw i lucerny

A ja sieje wcześnie kukurydze a nie po życie i urośnie na 6 klasie ziemi. Znajomy posiał po życie to z 2 ha miał 1,5 rozrzutnika T088. W tym roku planuje siać zaraz po świętach. A może przed zasieje. zobaczymy jak pogoda dopisze:)

Kukurydze powinno się wysiewać jak najwcześniej kiedy to tylko możliwe ale to zależy w dużym stopniu od regionu bo na zachodzie polski wcześniej się uda to zrobić niż na wschodzie. Ja w tamtym roku siałem kukurydzę aż 9 maja a to troszkę za późno no ale w tym roku może uda się wcześniej posiać. Wracając do tematu to kiszonka z kukurydzy + sianokiszonka + śruta zbożowa i dodatków mineralne

Siew kukurydzy w mało ogrzaną glebę jest bez sensu. Potem tylko fajnie i szybko rośnie zielsko.
Od kilku lat nie siałem żyta ozimego na kiszonkę, ale w tym roku po zeszło rocznej suszy muszę odbudować strategiczny zapas kiszonek.
Będę też sporządzał GPS z pól zasianych z wsiewką lucerny. A tak na marginesie moje bydło chętnie zjada GPS.

Andrzej częściowo się z tobą zgodzę na słabej klasie gleby kuku po życie wypada słabiej ale na dobrej ziemi wręcz przeciwnie u mnie kuku siana po życie na tym samym kawałku siana obok była większą od tej sianej normalnie i ta różnica była widoczna gołym okiem :) W tym roku żyta na kiszonkę mam zasiane ponad 3ha i po nim będzie kuku ;)

Za miedzą ten facet co tyle zebrał posiał na dzierżawie po życie to prócz zielska nici nie urosło :D

Ehh po prostu nie umiecie siać nie to co rolnicy w wlkp :D :)

Panowie GPS i kiszonka z kukurydzy ma bardzo podobną zawartość składników odżywczych, za GPS przemawia większa zawartość białka, a za kukurydzą większy plon z hektara.

Taaa miesiąc po siewie nie spadła kropla wody. Ziemia na głębokości orki była jak pustynia. Dosłownie. U mnie wzeszła kuku i częściowo uschła :( w galerii jest fotka.

Sianie do zimnej ziemi nie jest za dobre. Jak ktoś napisał prędzej zielsko wyrośnie niż kuku. Z tym wczesnym siewem czasami warto trochę poczekać nie daj Boże na ogrodników znowu mróz dowali i się zrobi nieciekawie. Ze 2-3 lata temu w okolicy ludzie szybko posieli a po ogrodnikach sieli 2 raz.

Trzeba tak siać aby wschody nei trafiły na ogrodników.

Zeszliśmy z tematu tego wątku ...

Mój wujek daje kiszonkę z liści buraków cukrowych opasom i myślę że mają szybsze przyrosty niż po kuku ale to tylko moje zdanie

Najlepiej krowy dają mleko po zjedzeniu kiszonki z kukurydzy oraz mieszanki traw z motylkowatymi, czytałem w gazecie że krowy najlepiej przybierają na wadze po pulpie ziemniaczanej lub mokre wysłodki buraczane

Tak zgodzę się z wami iż krowy i byki najlepiej przybierają na wysłodkach kiszonce z QQ i trawy lucerny itp.!!


Mój wujek daje kiszonkę z liści buraków cukrowych opasom i myślę że mają szybsze przyrosty niż po kuku ale to tylko moje zdanie

Ja bym się z tą teorią w życiu nie zgodził. Wiesz jak kiszonymi liśćmi możesz szybko doprowadzić byki do biegunki i przejedzenia. Kiszone liście sam stosowałem pare lat temu. Obecnie nie. Dawałem do smaki po widłach na dwie sztuki raz dziennie. Ale wtedy musi być obowiązkowo siano albo słoma jęczmienna, mieszankowa. Po samych liściach byki nie przyrosną. Kukurydza to najlepsza pasza jaką kiedykolwiek stosowałem w żywieniu moich 50 sztuk bydła. To jest moje zdanie wynikające z mojej praktyki.


comp
Klimatyzacia w ursusie 1614 jak zamontowac w ursusie 1614 klimatyzacje i jakąNajlepszy nowy ciągnik w cenie do 100 tyś! 4x4 i ponad 60km!!!jaka sieczkarnia jaką sieczkarnię wybraćJaką przewracarkę karuzelową wybrać? Przewracarka karuzelowaWarchlaki z zagranicy czy z polski?? Gdzie najlepsze i najtansze warchlakiOd którego miesiąca życia zacielacie poraz pierwszy Jałówkę Od kiedy najlepiej powinno sie zainsemizować jałówkęjaki oprysk przeciwko chorobom grzybowym w pszenżycie ozimym jaki najlepszy na choroby kłosa?? Problem z zalogowaniem steam. K510i problem aj hef problem Problemy z K850i problem z kartą dzwiekowa
Cytat

Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie. Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916)
A mensa et thoro - od stołu i łoża (separacja małżeństwa). (separacja małżeństwa). (separacja małżeństwa)
I mędrzec morze się pomylić.
DIABEŁ jest optymistą, o ile sądzi, że może ludzi uczynić gorszymi. Karl Kraus
I w którym momencie sięgnąć po żyletkę, by nie rozśmieszyć samego siebie?

Valid HTML 4.01 Transitional

Free website template provided by freeweblooks.com